Zajęcia 1 – Logopszczółki

Logopedia

Co to za panie, co mają pasiaste ubranie, z kwiatków na łące pyłek zbierają, na słodki miodek go przerabiają? Uczniowie z klasy 1 i 3 nie mieli wątpliwości – oczywiście, pszczoły. Razem z dużymi pszczołami i małymi pszczółkami ćwiczyliśmy miny, pomagające nam usprawnić ruchy języka, żuchwy i zarazem całego aparatu mowy. Nie było łatwo i nie każdemu udało się zrobić poprawnie wszystkie minki. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania właściwego wykonywania wylosowanej minki całej klasie. Uczyliśmy się też oddychania jak pszczółki, łagodnie wciągając powietrze przez nos i wypuszczając je powoli ustami, wydając przy tym dzwięk pszczelego bzyczenia: bzzzzzzzzzzz.

Dowiedzieliśmy się również jak nazywają się części ciała pszczółek i przećwiczyliśmy ich prawidłowe wymawianie: żądło, główka, skrzydełka, nóżki, brzuszek, czułki, czarne paski i żółte paski. Uczniowie klasy 1 nauczyli się również krótkiego wierszyka: “Bzz, bzz, bzz bzyczy pszczoła, kiedy drugą pszczołę woła, bzz, bzz, bzz bzyczą obie, i tak rozmawiają sobie”.

Poniżej karty do ćwiczeń minek wypróbowanych na zajęciach oraz dodatkowe materiały do logopedycznych zabaw z pszczółkami.